Georges Mélies byl jedním z 30 účastníků filmového vystoupení bratrů Lumiérů, byl kinematografem tak uchvácen, že šel po představení za bratry s nabídkou na odkoupení stroje. Bratři Lumiérové nabídku ale odmítli. George byl odhodlaný, a proto vyhledal Roberta Paula, který prodával jeho vlastnoručně vyrobený projektor „Theatrograph“. Když se George vrátil do Paříže, tak „Theatrograph“, což byl pouze projektor, transformoval na kameru.
Méliesovo největší příspěvek do filmového průmyslu byly jeho speciální triky, jelikož měl divadelní a kouzelnické zkušenosti. Viděl velký potenciál ve filmových efektech, jelikož některé efekty nebylo možné zprostředkovat na divadelní sféře. Jeho nejznámější trik „Stop trik“, který vytvořil omylem roku 1896, proběhl tak, že když natáčel dění na ulici, tak se mu zasekla kamera a než se mu podařila zprovoznit tak byly na ulici úplně jiní lidé a automobily. Když si potom natočený film pustil, vypadalo to, jako by se lidé i automobily přeměnili. Tento efekt je používán i v moderní kinematografii.
Cesta na Měsíc vydaná roku 1902 je pravděpodobně nejznámější dílo George Méliese, film je volně inspirován dvěma romány První lidé na Měsíci od H. G. Wellse a Cesta na Měsíc od Julese Verna. Byl to první film, který byl široce distribuovaný. Také to byl jeden z prvních filmů, který vyprávěl opravdový příběh, jelikož dřívější filmy pouze natáčely normální činy lidí, např. na ulici.
Šest statečných astronomů se vydá na výpravu na Měsíc, přitom ve své kapsli zasáhnou Měsíc, který je sleduje, do oka. Po přistání na Měsíc si zdřímnou, ale probudí je bohyně Phoebe, který vyvolá sněžení. Astronomové utečou do jeskyně a tam se setkávají s domorodým obyvatelstvem Měsíce, Selenity, napůl lidmi a hmyzem. Po chvilce jsou přepadnuti skupinkou Selenitů, ti je předvedou před svého krále, jeden z astronomů krále zvedne a hodí s ním o zem, král umírá. Poté všichni astronomové utíkají ke své kapsli. 5 se jich dostane do kapsle a poslední se přichytne lanem, následně padají vesmírem a přistanou v bezpečí do oceánu.
Zásah Měsíce do oka je jedním z prvních použití stop-trik animace, ve filmu byly použité fotografické triky, dvojité expozice nebo zpomalení či zastavení pohybu a zesílení nebo ztlumení zvuku
Na obrázku jde vidět Měsíc, který byl pomocí stop trik animace zasažen kapsulí s lidma